Instagramizace uměleckého tetování: vliv sociálních platforem na uměleckou práci
31. 12. 2024 práce v kultuře
Tomáš Psutka, student doktorského studijního programu Studia kulturních průmyslů na Univerzitě Palackého v Olomouci, připravil článek o zkušenosti tatérů věnujících se tvorbě uměleckého
tetování, kteří aktivně využívají sociální platformy. V článku autor reflektuje zkušenost tatérů s novým digitálním trhem, který vznikl s nástupem sociálních platforem; vliv platforem na kreativní autonomii tvůrců a stírání hranic mezi osobním a pracovním životem ve spojitosti s používáním sociálních sítí jako pracovního nástroje.
Článek vyšel v časopise Mediální studia v režimu otevřeného přístupu a je dostupný na tomto odkazu: Instagramizace uměleckého tetování: vliv sociálních platforem na tvorbu umělecké tatuáže
Výzkum je založen na datech získaných prostřednictvím polostrukturovaných rozhovorů s uměleckými tatéry a následné tematické analýze těchto dat. Z analýzy dat vyplývá, že sociální platformy mají klíčový vliv na obchodní strategie uměleckých tatérů a nový digitální trh; hlavním zdrojem jejich zakázek se stala zejména platforma Instagram. V textu Tomáš ukazuje, že užívání platforem vede také k negativním důsledkům, které mohou ovlivnit jak samotné tatéry, tak také jejich práci. Tato negativa v textu Tomáš označuje jako vykořisťování pozornosti, dopad na duševní zdraví tatérů, prekarita, ohrožení kreativní identity nebo také stírání hranic mezi pracovním a osobním životem. Text nastiňuje faktory, jimž čelí tatéři i většina ostatních tvůrčích pracovníků při působení na platformách, a prezentuje, jak tyto vlivy vnímají samotní umělečtí tatéři.
Cirg - o nás
CIRG – Skupina pro výzkum kulturních průmyslů se zabývá výzkumem kulturních a mediálních průmyslů, zejména aktuálními problémy, výzvami a konflikty, které vznikají v důsledku napětí mezi právem duševního vlastnictví, obchodními modely kulturních průmyslů, digitalizací a platformizací kulturních odvětví a změnou spotřebitelských návyků. Název skupiny je akronymem anglického názvu „Cultural Industries Research Group“. Skupinu tvoří sdružení nezávislých odborníků působících na různých výzkumných pracovištích v oborech mediální studia, právo duševního vlastnictví, mediální právo, etika médií, kulturní ekonomie a kulturní management, audiovizuální studia, sociologie kultury a datová analýza. Skupina funguje na základě projektového financování prostřednictvím projektů aplikovaného (TAČR, NAKI, Fondy EHP a Norska, OP JAK ITI), základního (GAČR, ZIF Bielefeld, OP VVV Excelentní výzkum, OP JAK SHUV) či smluvního výzkumu (Státní fond kinematografie, Asociace producentů v audiovizi).
zapojte se
Zapojte se do výzkumu sociální situace umělců v důchodovém věku
Připravili jsme dotazník, který má za cíl zmapovat sociální situaci umělců v důchodovém věku. Jste autorem či výkonným umělcem a je Vám 60 a více let? Pomozte nám zlepšit situaci seniorních umělců a vyplňte prosím krátký dotazník!
víceZapojte se do výzkumu vlivu autorských práv na práci umělců
Připravili jsme dotazník, který mapuje názor umělců na to, jaký má aktuální autorskoprávní regulace dopad na jejich tvůrčí práci. Jste autor či výkonný umělec? Pomozte nám s výzkumem a vyplňte krátký dotazník!
víceZapojte se do výzkumu pracovních podmínek umělců
Autoři a autorky, umělci a umělkyně, připravili jsme dotazník mapující pracovní podmínky umělců*kyň. Výsledky budou užity ve spolupráci s lidmi Ministerstva kultury k přípravě návrhů ke zlepšení sociální a ekonomické situace umělců. Pomozte sobě i druhým a zapojte se do výzkumu!
více