
Martin Škurek
Katedra správního práva a finančního práva, PF UP
právo sociálního zabezpečení, veřejná správa
Působí jako odborný asistent na Katedře správního práva a finančního práva a Katedře klinického právního vzdělávání a rozvoje profesních dovedností Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a také ve funkci náměstka hejtmana Olomouckého kraje pro sociální věci a záležitosti seniorů. Je absolventem Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a od roku 2009 na této fakultě nepřetržitě působí. Na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci také ukončil rigorózní řízení a absolvoval doktorský studijní program Teoretické právní vědy, obor Správní právo. Ve své vědecké, publikační a pedagogické činnosti se zaměřuje na oblast sociálního zabezpečení, správního práva trestního, tvorby práva ve veřejné správě, správy živností, umělé inteligence, counsellingu ve vztahu k osobám se zdravotním postižením a legislativy handicapovaných. Je autorem monografie Evropské správní právo trestní a postihování přestupků v ČR (Leges, 2015) a spoluautorem publikací Správní trestání (Leges, 2017), Správní řád (Praktický komentář, Wolters Kluwer, 2020), Správní právo procesní (C.H. Beck, 2021), Správní právo trestní (Leges, 2021) a Správní právo – zvláštní část (Leges, 2022). Dále je autorem více než šedesáti článků v odborných časopisech a příspěvků ve sbornících. V minulosti opakovaně absolvoval odborné stáže na Právnické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, na Právnické fakultě Trnavské univerzity v Trnavě a na Právnické fakultě Univerzity Loránda Eötvöse v Budapešti. V současné době je jedním z řešitelů projektů Komplexní výzkum a podpora rozvoje kulturních a kreativních průmyslů v Olomoucké aglomeraci (OP JAK), „AI jako součást moderního právního vzděláván a právní praxe“ (vnitřní grantová soutěž na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci pro roky 2025 a 2026) a „Intenzivní podpora vědeckovýzkumné a pedagogické spolupráce a odborného růstu akademických pracovníků a studentů Taras Shevchenko National University of Kyiv (Projekt 4Ps)“ (rozvojový projekt MZV ČR – Posilování kapacit veřejných vysokých škol v rozvojových zemích a na Ukrajině v roce 2025).
Cirg - o nás
CIRG – Skupina pro výzkum kulturních průmyslů se zabývá výzkumem kulturních a mediálních průmyslů, zejména aktuálními problémy, výzvami a konflikty, které vznikají v důsledku napětí mezi právem duševního vlastnictví, obchodními modely kulturních průmyslů, digitalizací a platformizací kulturních odvětví a změnou spotřebitelských návyků. Název skupiny je akronymem anglického názvu „Cultural Industries Research Group“. Skupinu tvoří sdružení nezávislých odborníků působících na různých výzkumných pracovištích v oborech mediální studia, právo duševního vlastnictví, mediální právo, etika médií, kulturní ekonomie a kulturní management, audiovizuální studia, sociologie kultury a datová analýza. Skupina funguje na základě projektového financování prostřednictvím projektů aplikovaného (TAČR, NAKI, Fondy EHP a Norska, OP JAK ITI), základního (GAČR, ZIF Bielefeld, OP VVV Excelentní výzkum, OP JAK SHUV) či smluvního výzkumu (Státní fond kinematografie, Asociace producentů v audiovizi).
zapojte se
Zapojte se do výzkumu sociální situace umělců v důchodovém věku
Připravili jsme dotazník, který má za cíl zmapovat sociální situaci umělců v důchodovém věku. Jste autorem či výkonným umělcem a je Vám 60 a více let? Pomozte nám zlepšit situaci seniorních umělců a vyplňte prosím krátký dotazník!
víceZapojte se do výzkumu vlivu autorských práv na práci umělců
Připravili jsme dotazník, který mapuje názor umělců na to, jaký má aktuální autorskoprávní regulace dopad na jejich tvůrčí práci. Jste autor či výkonný umělec? Pomozte nám s výzkumem a vyplňte krátký dotazník!
víceZapojte se do výzkumu efektivity kulturních organizací
Jaké výhody nebo problémy přinášejí různé právní formy kulturních organizací? Dejte nám vědět!
více